تشخیص کفش کار اصل از تقلبی

تشخیص کفش ایمنی اصل از تقلبی یکی از حیاتی ترین کارهایی است که افراد دارای مشاغل خطرناک باید به آن توجه کنند. یک کفش ایمنی اصل بایستی فاکتورهای مهم ایمنی همچون کیفیت دوخت را داشته باشد. کفش‌های ایمنی غیر اصل که نمی توانند وظیفه حفاظت از مفاصل و استخوان های ناحیه پا را به درستی ایفا کنند، آسیب های جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال دارند. از این رو با مطالعه این مطلب می توانید اطلاعات مورد نیاز قبل از خرید کفش ایمنی را کسب کرده و خریدی با کیفیت را تجربه کنید.

اهمیت تشخیص کفش ایمنی اصل از تقلبی

تشخیص کفش ایمنی اصل از تقلبی از آن جهت که با تضمین سلامتی استخوان‌ های پا و مفاصل آن ارتباط دارد، دارای اهمیت بسیاری است. یک کفش ایمنی خارجی اصل و با کیفیت علاوه بر تضمین سلامت پا، سلامت کل بدن را تضمین می کند. زیرا کفش ایمنی خوب باعث می شود که فشار کم تری بر روی کمر و ستون مهره ها وارد شود. به طبع کفش ایمنی نا مرغوب نیز فرسودگی مهره های کمر و آسیب دیدگی ستون فقرات را تسریع می کند.

علاوه بر این که کفش اصل از فرسودگی مفاصل و استخوان‌های بدن جلوگیری می کند یک سپر دفاعی نیز هست. به این شکل که افرادی که در ارتفاع کار می کنند نیز از حوادث احتمالی ناشی از سقوط مثل شکستگی و در رفتگی استخوان ها جلوگیری می کنند. پیشگیری از شوک الکتریکی و برق گرفتگی، بریدگی و کبودی و کوفتگی از دیگر وظایف یک کفش کار اصل و مرغوب است.

یکی دیگر از دلایلی که بر اهمیت تشخیص کفش کار اورجینال از فیک تاکید می کند، داشتن ویژگی های خاص این دسته از کفش ها است. در واقع وجه تمایز کفش کار از کفش ایمنی، داشتن ویژگی های ذیل است:

 • قرار گرفتن یک لایه از جنس فولاد در پیشانی و نواحی درونی کفش که از شدت ضربات احتمالی وارده می کاهد.
 • خاصیت عایق بودن در برابر جریان گرما و الکتریسیته به کمک داشتن لایه های پلیمری
 • جنس PU قسمت زیرین کفش برای بالا بردن مقاومت و همچنین راحتی در زمان استفاده

8 روش تشخیص کفش کار اصل از تقلبی

بسیار مهم است که در زمان خرید کفش کار، نکات لازم برای تشخیص کفش ایمنی اصل از تقلبی را بدانید. ممکن است برخی از افراد به دلیل پایین تر بودن قیمت ترجیح دهند که از برخی از موارد ذیل چشم پوشی کنند. اما به این نکته نیز توجه کنید که پیشگیری کردن از حوادث به مراتب هزینه های کم تری نسبت به درمان آثار ناشی از حوادث به فرد تحمیل می کند.

از جمله بهترین روش های تشخیص کفش ایمنی اصل از تقلبی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. اولین قدم؛ بررسی جعبه کفش کار: معمولا افراد بیشترین استفاده ای که از جعبه های کفششان می کنند این است که وسایل بلا استفاده خود را در آن می ریزند. اما در زمان خرید کفش کار حتما به جعبه آن توجه کنید. به جرئت می توان گفت 99 درصد کفش های ایمنی اصل و با کیفیت، جعبه های محکم و با کیفیتی هم دارند. همچنین به وضوح مشخصات و لوگوی کشور تولید کننده بر روی جعبه درج شده است.
  2. هیچ گرانی بی حکمت نیست: ممکن است برخی از افراد از بین دو کفش با مشخصات ظاهری یکسان، مورد ارزان تر را انتخاب کنند. اما حتما بارها شنیده اید که هیچ گرانی بی حکت و هیچ ارزانی بی علت نیست. هیچ کفش کار با کیفیت و اورجینالی وجود ندارد که قیمتی پایین تر از حد نرمال داشته باشد. حتی اگر به گفته فروشنده یا به تشخیص خود بین دو گزینه با شکل یکسان ولی قیمت متفاوت مردد بودید، بهتر است سایر فاکتورها را مد نظر قرار دهید.
  3. رنگ رخساره و سر درون: به طبع یک کفش اصل و با کیفیت از متریال اولیه مرغوب و با کیفیت نیز تهیه شده است. معمولا اگر دو کفش کار اصل و تقلبی را در کنار هم قرار دهید، شفافیت و براقی و نرمی و انعطاف پذیری کفش اصل را تشخیص می دهید. یکی از اقداماتی که می توانید انجام دهید این است که به سایت تولید کننده کفش ایمنی رجوع کنید. با مشاهده عکس نمونه اصلی که در سایت قرار گرفته است و مقایسه آن با نمونه ای که در دست دارید می توانید اصالت را تشخیص دهید.
  4. کفش اصل و نسب دار بخرید: در اغلب موارد تولید کنندگان کفش برای راحت تر شدن کار مشتری برای تشخیص کفش اصل از تقلبی، شناسنامه ارائه می کنند. منظور از شناسنامه یک کفش کار این است که یک بارکد بر روی قسمتی از خود کفش مثل زبانه یا روی جعبه قرار می دهند. شما می توانید با سرچ این بارکد در گوگل، مشخصات اصلی کفش ایمنی را بررسی کنید. دقت کنید که ممکن است کفش های تقلبی نیز این بارکد را داشته باشند اما نتیجه مشخصی پس از سرچ آن در گوگل به شما داده نمی شود.
  5. به خوبی سبک و سنگین کنید: کفش هایی که اصالت دارند با دقت بسیار زیادی ساخته می شوند. از این رو برای تشخیص کفش ایمنی اصل از غیر اصلی می توانید به وزن کفش توجه کنید. برای این منظور نیز می توانید به وبسایت رسمی تولید کننده رجوع کرده و وزن کفش مد نظرتان را مشاهده کنید. در زمان خرید حضوری نیز از فروشنده بخواهید تا وزن کفش را اندازه گیری کرده و با اندازه داخل وبسایت مطابقت دهید. تفاوت بسیار جزئی بین وزن درون وبسایت و کفش طبیعی است اما تفاوت زیاد نه.
  6. تیزبین و ریزبین باشید: تولید کنندگان کفش های ایمنی غیر استاندارد و فیک از لوگوهای برندهای معروف استفاده می کنند. اما معمولا در 99 درصد موارد یک تغییر بسیار جزئی در شکل یا نحوه نگارش لوگوی اصلی برند معروف ایجاد می کنند. به همین دلیل توصیه می شود که ابتدا از شکل لوگوی برند اصلی و جزئیات آن اطلاعات کسب کنید. عده اندکی نیز وجود دارند که دست به کار غیر قانونی زده و حتی بدون تغییر جزئی لوگو را چاپ می کنند. در چنین مواقعی، سایر فاکتورها را نیز مد نطر قرار دهید.
  7. به نحوه دوخت و دوز کفش دقت کنید: یک کفش کار اصل، همیشه و در تمامی موارد نهایت دقت و کیفیت را دارا است. یکی از این موارد نخ مورد استفاده در دوخت کفش و همچنین کیفیت و تمیزی دوخت و دوز است. کفشی را که برای خرید انتخاب کرده اید با دقت بررسی کنید. اگر دوخت کفش مرتب و تمیز نباشد، به احتمال بسیار بالا شما یک کفش کار غیر اورجینال را انتخاب کرده اید.
  8. زیره را از کرمان بیاورید: بهترین و مطمئن ترین راه برای خرید یک کفش کار خوب، خرید یا دست کم بررسی مشخصات کفش کار از وبسایت رسمی آن است. امروزه در عصر تکنولوژی کمتر برندهایی پیدا می شوند که وبسایت رسمی خود را نداشته باشند. شما می توانید با مراجعه به مرجع رسمی کفش های ایمنی اصل، هم اطلاعات کافی در مورد کفش های اورجینال به دست آورید و هم خریدی مطمئن داشته باشید. فروشگاه های آنلاین معتبر نیز یک گزینه خوب دیگر برای خرید کفش کار هستند. 

 

تشخیص کفش ایمنی مرغوب برای کدام مشاغل اهمیت بیشتری دارد؟

یکی از مهم ترین دلایلی که اهمیت تشخیص کفش ایمنی ایرانی اصل نیز از تقلبی را بالا می برد، تضمین سلامت افراد شاغل در شغل های خطرناک است. همه ما بارها شنیده ایم که احتیاط شرط عقل است و کار از محکم کاری عیب نمی کند. در مورد افراد مشغول در شغل های سخت مثل افرادی که در ارتفاعات کار می کنند، این محکم کاری می تواند دست کم یک کفش ایمنی خوب باشد. داشتن یک کفش کار از شکستگی و آسیب دیدگی مفاصل و استخوان های پا در زمان سقوط احتمالی پیشگیری می کند.

علاوه بر این موارد افرادی که در مشاغل صنعتی فعال هستند نیز در زمره افرادی قرار می گیرند که باید از کفش کار مرغوب استفاده کنند. مثلا افراد فعال در پالایشگاه ها به دلیل قرار داشتن در معرض مواد شیمیایی و افراد شاغل در صنایع کوره و ریخته گری به دلیل دمای بالای مواد مذاب. همچنین افرادی که در صنعت تولید مشغول هستند مثلا در خطوط تولیدی کارخانه ها هم باید از کفش استفاده کنند. یک کفش مرغوب ریسک آسیب پذیری را به حد قابل توجهی کاهش می دهد.

شاغلین حوزه ساختمان مثل بناها، جوشکاران و… و همچنین مشاغل فنی و خدماتی هم بایستی حتما یک کفش کار خوب داشته باشند. برق کاران ساختمانی و به طور کلی کسانی که با برق سر و کار دارند هم بسیار ضروری است، که کفش کار داشته باشند. متاسفانه امروزه به دلیل تورم و افزایش قیمت بیش از حد عده ای از افراد از خرید کفش ایمنی مرغوب سر باز می زنند. اما بایستی این نکته را مد نظر داشته باشید که هزینه های مادی و روحی و روانی پیشگیری در مقایسه با درمان، بسیار پایین تر است.

سخن پایانی

تشخیص کفش اصل از تقلبی یک مقوله بسیار حائز اهمیت است که می توان در رابطه با آن ساعت های طولانی صحبت کرد. اما اگر به دنبال یک کفش ایمنی اصل هستید، تنها با مطالعه همین مطلب نیز می توانید یک خرید عالی داشته باشید. دقت کنید که علاوه بر موارد ذکر شده در این مقاله، خرید کفش کار از یک فروشگاه معتبر نیز می تواند تضمینی بر اصالت کفش شما باشد. پس با انتخاب یک فروشگاه معتبر کفش ایمنی هم سلامت خرید و هم سلامت خود را تضمین کنید.

3 دیدگاه در “از کجا بفهمیم کفش ایمنی اصل است؟

 1. محمدرضا گفت:

  تشخیص کفش کار اصل از تقلبی رو خیلی کامل و جامع ذکر کردید و ویدئو رو خیلی عالی شد که گذاشتید

 2. حدیث نصیری گفت:

  ویدئو خیلی مفید بود تشککرر ✅

 3. حسن رخی گفت:

  من اکثرا با همون جعبه و چیزای هک شده بر روی کفش اینکارو انجام میدم واقعا مشخص میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *