تفاوت هارنس و کمربند ایمنی باعث آشنایی و افزایش اطلاعات شما در زمینه ابزار و تجهیزات ایمنی می‌شود و یکی از کاربردی ترین تجهیزات کار در ارتفاع می باشند. در زندگی همواره خطرات زیادی در کمین افرادی است که مشغول کار هستند. استفاده کردن درست و اصولی از ابزار ایمنی خطرات محیط کار را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. افراد در برخی مشاغل باید در ارتفاعات فعالیت داشته باشند. کار در ارتفاع موجب خطراتی می‌شود که برای جلوگیری از آن باید از ابزارهای ایمنی لازم استفاده کرد. هارنس یک نمونه از این ابزار ایمنی است که موجب حفظ تعادل و جلوگیری از سقوط افراد در ارتفاع می‌شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی را در خصوص هارنس و تفاوت آن با کمربند ایمنی در اختیار شما قرار دهیم.

هارنس و کمربند ایمنی چه تفاوتی بایکدیگر دارند؟

رعایت کردن نکات ایمنی در هر شغلی موجب کاهش خطرات احتمالی می‌شود. امنیت جانی انسان نیز در گرو رعایت کردن همین نکات ایمنی است. در این قسمت قصد داریم تا تفاوت دو مورد از ابزارهای ایمنی که در ارتفاعات کاربرد دارند را برای شما بیان کنیم تا با نحوه و عملکرد آن‌ها آشنا شوید. کمربند ایمنی و هارنس هر دو از ابزار‌های ایمنی هستند که از سقوط افراد جلوگیری می‌کنند. برتری هارنس نسبت به کمربند ایرانی در میزان ایمنی است که برای فرد به وجود می‌آورد. کمربند ایمنی فقط قسمت کمر افراد را در بر می‌گیرد و نقش یک کمربند ساده را ایفا می‌کند.

ویژگی هارنس ایمنی کمربند ایمنی کار در ارتفاع
کاربرد کار در ارتفاع، مانند صخره نوردی، کار در سکوهای مرتفع، و نجات غریق کار در ارتفاع، مانند کار بر روی دکل های برق، ساختمان ها، و سکوهای نفتی
نحوه عملکرد به طور کامل بدن را در بر می گیرد و وزن را بین پاها و شانه ها توزیع می کند قسمت کمر و لگن را در بر می گیرد و به نقطه ثابتی متصل می شود
محافظت از کل بدن در برابر سقوط محافظت می کند از قسمت بالاتنه در برابر سقوط محافظت می کند
راحتی پوشیدن و درآوردن آن دشوارتر است پوشیدن و درآوردن آن آسان تر است
قیمت معمولاً گران تر است معمولاً ارزان تر است
موارد استفاده برای فعالیت های عمودی و طناب ‌کشی مناسب تر است برای فعالیت های افقی و جابجایی در ارتفاع مناسب تر است
قابلیت تنظیم قابلیت تنظیم بیشتری دارد قابلیت تنظیم کمتری دارد
وزن معمولاً سنگین تر است معمولاً سبک تر است
استانداردها دارای استانداردهای خاص برای کار در ارتفاع است ممکن است از استانداردهای کمربند ایمنی معمولی استفاده کند

هنگامی که افراد در حین کار سقوط کنند کمربند ایمنی تا حدودی جان افراد را حفظ کرده و به استقرار دوباره فرد در یک جای مطمئن و امن کمک می‌کند اما ایمنی ایجاد شده توسط هارنس بسیار بیشتر است. هارنس یکی از مجهزترین ابزار ایمنی است که قسمت‌های مختلفی از بدن را پوشش می‌دهد. با پوشیدن هارنس قسمت کتف و ران پای شما به طور کامل پوشیده می‌شود. نقطه اتصال طناب کمربند در هارنس در قسمت جلو سینه و بین دو کتف است. ایمنی ایجاد شده توسط هارنس بسیار بیشتر از کمربند ایمنی است. از هارنس در چتر نجات هم می‌توان استفاده کرد به همین دلیل به آن پاراشوتی گفته می‌شود. همچنین می‌توان در برخی موقعیت‌ها در انواع آن ابزارهای مورد نیاز را نیز متصل کرد به همین علت هارنس برتری بیشتری نسبت به کمربند ایمنی دارد. در ادامه به سوال کمربند هارنس چیست پاسخ می دهیم.

هارنس ایمنی چیست ؟

هارنس

هارنس ایمنی یکی از ابزارهای ایمنی است. کاربرد هارنس جلوگیری از سقوط افراد و حفظ کردن تعادل در ارتفاع است. مشاغل مختلفی موجود هستند که از این ابزار به طور مداوم استفاده می‌کنند. افرادی که در شرکت مخابرات فعالیت دارند و همچنین کسانی که در حال ساخت و احداث ساختمان هستند جهت ایمنی و جلوگیری از سقوط از هارنس استفاده می‌کنند. هارنس تمامی نیم تنه افراد را که شامل کتف و ران پا می شود به طور کامل پوشش می دهد.  برای افزایش ایمنی بیشتر می توان هارنس را به ران پا متصل کرد. بیشترین پوشش هارنس در قسمت کمر است. از این وسیله می توان به راحتی همانند یک کوله پشتی استفاده کرد. پوشیدن آن بسیار آسان بوده و ایمنی زیادی برای فرد ایجاد می‌کند.

انواع هارنس ایمنی

این ابزار ایمنی پرکاربرد انواع مختلفی دارد. در ادامه انواع هارنس ایمنی را با توضیح مختصری از کاربرد آن برای شما بیان خواهیم کرد.

۱-هارنس سیم بانی

هارنس سیم بانی ظاهری شبیه به کمربند دارد. این نوع هارنس قسمت کمر افراد را پوشش داده و به قسمتی از محل کار متصل می‌شود تا از سقوط افراد جلوگیری شود. افرادی که در دکل‌های مخابراتی فعالیت می‌کنند از این نوع هارنس استفاده بیشتری دارند. به طور معمول هارنس سیم بانی را به دور دکل مخابراتی متصل که موجب حفظ تعادل فرد در هنگام کار شده و از سقوط ناگهانی فرد جلوگیری می‌کند.

هارنس سیم بانی

۲- هارنس کوهنوردی

هارنس کوهنوردی چیست ؟ از انواع دیگر هارنس ایمنی نوع کوهنوردی آن است که در هنگام کوهنوردی بیشترین استفاده را دارد. کوهنوردها جهت جلوگیری از افتادن در هنگام کوهنوردی از این وسیله جهت ایمنی استفاده می‌کنند. تفاوت این نوع هارنس با دیگر انواع آن در میزان فشاری است که هنگام پوشیدن به فرد وارد می‌شود. هارنس کوهنوردی از ساختار بسیار نرمی تشکیل شده است و کمترین میزان فشار را به فرد وارد می‌کند. هنگام پوشیدن این کمربند وزن فرد به طور مساوی بین کمربند و حلقه‌های موجود در هارنس تقسیم می‌شود.

 

هارنس کوهنوردی

۳- هارنس فول بادی

هارنس فول بادی نمونه دیگر انواع هارنس است که به سیستم جلوگیری از سقوط و هارنس موقعیت دهی به کار نیز معروف است. این نوع هارنس تمام بدن افراد را در بر می‌گیرد و فرد را به قسمتی از سازه متصل می‌کند. هارنس فول بادی باعث بالا رفتن از دکل‌ها و مستقر شدن می‌شود.

 

هارنس فول بادی

۴- هارنس کار در ارتفاع

از این نوع هارنس در موقعیت‌های دارای ارتفاع استفاده می‌شود. هارنس کار در ارتفاع کاربردهای زیادی در موقعیت‌های بانجی جامپینگ، کوهنوردی و چتر بازی دارد. شما با هارنس کار در ارتفاع می‌توانید ابزارهای دیگر مورد نیاز خود را نیز به آن متصل کنید. قلاب‌ و کارابین هایی در قسمت‌های مختلف این هارنس تعبیه شده است که موجب ایمنی بیشتر می‌شود.

 

هارنس کار در ارتفاع

سخن پایانی

خطرات زیادی در کمین افراد است خصوصا افرادی که در ارتفاعات مشغول به کار هستند. برای حفظ جان باید از ابزارهای ایمنی لازم برای ایمنی استفاده کرد. هارنس و کمربند ایمنی یکی از نمونه‌های ابزارهای ایمنی هستند که کاربرد زیادی در هنگام کار در ارتفاعات دارند. در این مقاله تفاوت هارنس و کمربند ایمنی را برای شما بازگو کرده و توضیح جامعی در ارتباط با هارنس و انواع آن ارائه دادیم. اگر شما نیز از افرادی هستید که در ارتفاعات فعالیت دارید و یا کوهنوردی می کنید هارنس بسیار به ایمنی شما کمک خواهد کرد.

5 دیدگاه در “تفاوت هارنس ایمنی با کمربند ایمنی چیست؟

 1. فلاحی گفت:

  تفاوت کمربند ایمنی و هارنس رو خیلی عالی و کامل توضیح دادید با تشکر

 2. حمیدرضا الهی گفت:

  سلام تفاوت کمربند ایمنی و هارنس در قیمت چطور هست؟

  1. imenadmin گفت:

   با سلام وقتتون بخیر، قیمت هارنس اندکی گران تر از کمربند ایمنی است

 3. شاهین جهان فرد گفت:

  روزتون بخیر تفاوت کمربند ایمنی و هارنس عالی و کامل طبق نیاز ما پاسخ دادید با تشکر
  فقط پوشیدن کدوم یک از آنها راحت تر و سریع تره؟؟

  1. imenadmin گفت:

   با سلام طبق اطلاعات جدول پوشیدن و در اوردن کمربند ایمنی راحت تر می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *