در واقع اساس کنترل در رانندگی تجهیزات کنترل ترافیک شهری در رانندگی میباشد. چراغ راهنما و انواع تابلو های رانندگی از مهمترین آنها به شمار میروند. با توجه به این موارد، شما قادر هستید در طول راه و مسیر خود از اتفاقات مختلف آگاه شوید. همگام با پیشرفت روز به روز تکنولوژی و تجهیزات ترافیکی، دسته‌بندی تجهیزات هوشمند کنترل ترافیک شهری معرفی می‌گردند. این دسته از تجهیزات در زیرساخت‌های ترافیک شهر، می‌تواند ارزشمند واقع شوند. با توجه به افزایش جمعیت و دشوارتر شدن زندگی در کلان شهر های بزرگ و همچنین روند افزایشی جمعیت در این شهر ها، نیازمند به یک سری تجهیزات کامل هستند تا اینکه سازمان ترافیک بتواند کنترل خوبی بر روی نظم شهری به دست آورد. تجهیزات شهری از بسیاری از تخلفات راهنمایی رانندگی جلوگیری می‌کنند و همچنین باعث برقراری نظم شهری می‌گردند.

با سایت ایمن آرتا همراه باشید تا به اهمیت استفاده از تجهیزات شهری، و اینکه در چه مکان هایی باید از آن استفاده کرد بپردازیم.

اهمیت استفاده از انواع ترافیک شهری

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، تجهیزات ترافیکی شامل علائم و ابزارهای بسیاری می باشند، که جهت جلوگیری و پیشگیری از مشکلات متعدد به استفاده می شوند. هریک از این تجهیزات ترافیکی از اهمیت خاص خود برخوردارند و سبب ایجاد نظم و انضباط در سطح شهر می‌گردند. اهمیت انواع تجهیزات ترافیکی: جاده ها در متصل کردن شهر ها به یکدیگر همانند شاهرگ های اصلی عمل می‌کنند، همچنین نقش قابل توجهی در رفت و آمد بین شهری دارند. جالب است بدانید که بیش از پنجاه درصد تصادفات در جاده های بین شهری رخ میدهد. از دلایل آن میتوان به مسیر طولانی رانندگی، خستگی، و سرعت زیاد خودرو ها اشاره نمود. علاوه بر آن یکی از مورد هایی که این تصادفات جاده­‌ای را بیشتر تشدید می­‌کند، عدم استفاده از تجهیزات ترافیکی جاده‌­ای میباشد.

کاربرد:

در اخبار ها می بینید که وسیله نقلیه یا هرگونه ماشینی به علت نبود علائم رانندگی مناسب در جاده، در نهایت از جاده اصلی منحرف گردیده و این امر موجب بروز خسارت های جانی و مالی شده است. پس نتیجه میگیرم که وجود علائم ترافیکی در جاده ها از شهرها نیز بیشتر می باشد، چراکه به علت مواردی همچون سرعت بالا خودرو ها، رانندگی طولانی مدت، عدم آشنایی با جاده، سختی های رانندگی در جاده، تاثیرات و جو آب و هوا بر جاده، نیاز به این تجهیزات بیشتر و بیشتر می‌شود.

انواع تجهیزات ترافیک شهری

مقالات مرتبط با تجهیزات ترافیکی:

تابلو های ترافیکی  و علائم رانندگی که در شهرها و  جاده­‌ها نصب می شوند، جهت کمک کردن به عابرین و رانندگان، مورد استفاده قرار می گیرند. اهمیت وجود این ابزار به این علت میباشد که آن‌ها همانند یک کتاب راهنما عابرین پیاده و همچنین رانندگان وسائل نقیله را نسبت به مسیر، آگاه و اطلاعات مورد نیاز برای هدایت صحیح را در اختیار آنها میگذارند. برای پیشگیری از بروز برخی از مشکلات احتمالی، بسیار مهم است که این تجهیزات در مسیری صحیح نصب و مورد استفاده قرار بگیرند.

برای مثال ضربه گیر ها، یک نمونه از اساسی ترین تجهیزات ترافیکی به شمار میروند. این ضربه گیر ها در نقاطی که دارای خطر زیادی میباشند نصب می‌گردند. در واقع این تجهیزات توان این را دارند که تا حد زیادی جان افراد را از خطر حفظ نمایند. علاوه بر آن، جلوگیری از آسیب و خسارت هایی به وسیله نقلیه هم یکی از مزایای آنها به شمار میرود. نوع دیگر تجهیزات که بسیار کمک کننده برای مدیریت و کنترل ترافیک نقش مهمی را ایفا می‌کنند جداکننده های مسیر شهری و جاده ای نام دارند. مورد بعدی سرعت گیر ها هستند، سرعت­گیر ها با نصب شدن در مسیرهای پر تردد و پرخطر، مانع افزایش سرعت خودرو می شود، که این موضوع در کاهش تصادفات شهری و جاده‌­ای نقش اساسی ایجاد می نمایند.

در چه مکان هایی باید از این تجهیزات استفاده کرد؟

از این المان ها برای مرزبندی مکان هایی که دور آن ها خط کشی شده است استفاده می‌شود. کله قندی ترافیکی جهت تعیین محدوده محل مأموریت کاربرد دارد. نوار شب‌رنگ به‌کار رفته در کله‌قندی به دید مناسب تر رانندگان در شب کمک زیادی میرساند و تعداد تصادفات را در شب به طرز چشم‌گیری کم میکند. کله‌قندی کف لاستیکی از وزن خوبی برخوردار است. همین مورد موجب می‌شود که به آسانی از محل مورد نظر حرکت نداشته باشد. هم‌چنین جنس پلاستیک مورد استفاده در این المان دارای کیفیت بالایی بوده و در مقابل عوامل محیطی بسیار مقاوم میباشد. البته از مانع مخروطی نیز می‌توان در محل مأموریت استفاده نمود. آن‌ها از پارک خودروها در محل مأموریت پیشگیری می نمایند.

تابلوهای ترافیکی شهری از پرکاربردترین تجهیزات به شمار میروند، از این تابلوها در کنار خیابان ها استفاده می کنند. البته این را هم باید در نظر داشت، زمانی این تجهیزات ترافیکی بیشترین کارایی را خواهند داشت که در مکان مناسب و با توجه به شرایط آب‌وهوایی در جای صحیحی نصب شوند. از سایر مزیت‌های این تابلوهای ترافیکی، مسیریابی فوری رانندگان میباشد. این امر در کم کردن ترافیک و آلودگی بسیار تاثیرگذار است. همچنین از نوار های خطر ممکن است تاکنون نوارخطرهای زیادی را در طرح‌های گوناگون مشاهده کرده باشید. نوار خطر ها انواع گوناگونی دارند، که هر کدام از آنها در مکان مرتبط با آن، مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد اصلی این نوار خطر ها در ارگان هایی همانند آتش‌نشانی و نیروی انتظامی می باشد. هر یک از تجهیزات باید در مکان مخصوص به خودش مورد استفاده قرار گیرد. همچنین تجهیزات دیگری نیز علاوه بر موارد ذکر شده بالا وجود دارند.

لیست 9 نوع از مهمترین تجهیزات ترافیکی

استوانه ایمنی:

استوانه ایمنی

نام دیگر استوانه ایمنی همان استوانه ترافیکی است. این استوانه یکی از انواع تجهیزات ترافیکی می باشد، که از جنس پلی اورتان است. استوانه ایمنی در تقسیم نمودن و یا جدا کردن معابر شهری، خیابان ها و جاده ها و غیره کاربرد دارد. به دلیل برخورد زیاد خودروها با آن، این محصول اغلب از جنس پلاستیک منعطف ساخته می‌شود. این استوانه ها معمولا به رنگ زرد و نارنجی هستند، همچنین در خیابان ها به گونه ای نصب می شوند که ثابت بمانند، زیرا در صورت ثابت نبودن با برخورد هر وسیله نقلیه جابه جا شده و سبب بی نظمی میشوند.

مخروط ایمنی:

مخروط ایمنی

مخروط ترافیکی، جهت نشان دادن محدوده ممنوع تردد در جاده ها و همچنین بزرگراه ها مورد استفاده قرار میگیرد. این وسیله برای هشدار به رانندگان از محدودیت های جاده ای و جهت دهی می باشد. و از مهم ترین تجهیزات ترافیکی است.

سرعت گیر:

سرعت گیر

حتما با این وسیله ترافیکی آشنایی کافی دارید و در خیابان ها بسیار با آن روبه هستید. مورد دیگری که شباهت زیادی به سرعت گیر دارد سرعت کاه است. اما سرعت گیر در مقایسه با سرعت کاه عملکرد بهتری را دارا است و سرعت را بیشتر کم میکند. به همین علت سرعت گیر در مکان هایی به کار می‌رود که عابران پیاده و وسایل نقلیه در نزدیکی هم باشند. این مانع اکثرا سرعت اتومبیل را، تا حد زیادی کاهش میدهد و فرصت مناسبی برای واکنش به عابران و خودروها خواهد داد.

متوقف کننده خودرو:

متوقف کننده خودرو

متوقف کننده خودرو از جنس لاستیکی می باشد که  فشرده است و زیر چرخ های خودرو قرار می گیرد. که مانع از برخورد خودرو با موانع می گردد. شبرنگ های مورد استفاده در متوقف کننده خودرو موجب می‌شود، تا راننده در تاریکی هم دید خوبی داشته باشد. این نوع از تجهیزات پارکینگ جایگزین خوبی برای دیوار کشی و خط کشی های نامناسب هستند.

راهبند:

راهبند

راهبند نوعی سیستم محافظتی و امنیتی به شمار میرود. این سیستم ها در تمام مکان ها دارای اهمیت هستند. راهبند ها نوعی سد در ورودی و خروجی پارکینگ ها می باشند. این تجهیزات تردد را محدود مینمایند و این کار موجب می‌شود هر کسی نتواند از پارکینگ بهره ببرد.

آیینه محدب:

آیینه محدب

آینه محدب ترافیکی، نوعی  آینه های کروی هستند که سطح صیقلی و بازتابنده آنها، قسمت خارجی و برآمده آنها می باشد. به آینه محدب، آینه کوژ یا آینه برآمده نیز می گویند. این آیینه بر خلاف آینه های تخت، سطح بازتابنده آن خمیده می باشد و به شکل نیمکره در می آید، که مرکز کره ای آینه در مرکز آینه قرار دارد.

قفل پارکینگ:

قفل پارکینگ

قفل پارکینگ یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات امنیتی به شمار میرود، که میتوان با نصب نمودن قفل پارکینگ خیال آسوده ای از جای پارک خودرو خودتان کسب کنید. این قفل ها در انواع گوناگون، و با سطح امنیتی متفاوتی، تولید و عرضه می شوند. همچنین با بهره گیری از قفل پارکینگ میتوانید نظم و ترتیب را در پارکینگ ایجاد نمایید و با رعایت فاصله فضای پارکینگ شخصی، پارک کردن به شیوه درست و عدم تجاوز به حریم دیگران در پارکینگ، را رعایت کنید.

ضربه گیر ستون:

ضربه گیر ستون

این محصول یکی از کاربردی ترین تجهیزات ترافیکی می باشد. از این وسیله بر روی ستون پارکینگ ها استفاده می کنند، تا در برابر ضربه، از خودرو محافظت نماید. این محصول، از جنس پلاستیک نرم و پی وی سی می باشد، تا در اثر برخورد، خودرو دچار صدمه نشود. ضربه گیر ستون، به رنگ مشکی، با نوار های شبرنگی زرد می باشد.

چشم گربه ای ترافیکی:

چشم گربه ای

چشم گربه ای یا همان گل میخ ترافیکی بر اساس کاربرد های گوناگونی که دارند، انواع مختلفی از آنها را میتوانید بیابید. همچنین باید برای خریداری هریک از آن ها از شناخت کافی برخوردار باشید. برای مثال ضمن خرید چشم گربه ای پلاستیکی و فلزی باید درباره نوع کاربرد و طرز کار هر کدام از انواع چشم گربه ای پلاستیک و فلزی آشنایی کافی و مناسبی را داشته باشید. چشم گربه ای ها، در انواع متنوعی تولید می شوند که از آنها، می توان به چشم گربه ای سولار و چشم گربه ای ترافیکی یک طرفه و دو طرفه اشاره نمود.

پرفروش ترین های 1403

        ✅ برای دریافت مشاوره تخصصی ب شماره تماس های 02166346018 ، 02166349102 تماس حاصل فرمایید. ✅

این تجهیزات نیز از کاربردی ترین تجهیزات ترافیکی راهنمایی و رانندگی میباشد که هر روز در هنگام رانندگی میتوانیم آنها را مشاهده کنیم، چراغ های راهنمایی رانندگی سه رنگ بوده و در معابر مورد استفاده قرار میگیرند. در این مقاله به معرفی و بررسی 10 نوع از تجهیزات ترافیکی پرداختیم، تا با شناخت آنها، بتوانید بهترین انتخاب را در حوزه خرید تجهیزات ترافیکی داشته باشید. فروشگاه ایمن آرتا، محصولات زیادی را در دسته تجهیزات ترافیکی به بازار عرضه می نماید. جهت خرید انواع این محصولات، به دسته تجهیزات ترافیکی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *