ویژگی‌های کفش ایمنی کاترپیلار

بحث ایمنی در هر شغلی به‌عنوان مهم‌ترین اصل مدنظر قرار می‌گیرد. تمام افرادی که در محیط کار مشغول اجرای وظایف شغلی هستند، باید ایمنی مربوط به کار را در نظر بگیرند و آن‌گاه مشغول به کار شوند. به همین دلیل شرکت‌ها، صنایع و محیط‌های کاری برای پرسنل و کارکنان خود، لباس کار مخصوص طراحی می‌کنند. کفش کار نیز به‌عنوان بخشی از پوشش کاری به حساب می‌آید. کفش ایمنی برای فضای کار کارخانجات، صنایع و کارگاه‌ها ضرورت دارد. خرید کفش ایمنی کارترپیلار می‌‌تواند ایمنی لازم در محیط صنایع مختلف را به نحو احسنت به اجرا درآورد.

کفش کاترپیلار

مقاله های مرتبط با کفش ایمنی:

خرید کفش ایمنی کاترپیلار، گزینه مناسب برای فضاهای سخت کاری

 کفش ایمنی کاترپیلار می‌تواند گزینه مناسبی برای روزهای سخت کاری باشد. این کفش‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که می‌توانند شرایط مناسبی برای اجرای وظایف شغلی به وجود آور‌ند. کفش ایمنی کاترپیلار با تکنیک‌های صنعت روز دنیا طراحی شده است. در واقع افرادی که به عنوان طراح کفش‌های ایمنی کاترپیلار فعالیت می‌کنند، شرایط کاری و صنعتی که قرار است این کفش‌ها در آن استفاده شوند را مدنظر قرار داده‌اند.

تکنولوژی روز دنیا نیز توانسته است درجه انعطاف این کفش‌ها را افزایش دهد. به‌گونه‌ای که شما می‌توانید از کفش‌های ایمنی کاترپیلار در محیط‌های صنعتی مختلف استفاده کنید.

متریال کفش های کاترپیلار

 زمانی که قصد خرید کفش ایمنی را دارید، بر روی جنس آن متمرکز شوید. همان طور که می‌دانید بخش قابل توجهی از استحکام و دوام کفش به متریال و جنس آن مربوط می‌شود. بنابراین نمی‌توان این ویژگی را در خرید کفش ایمنی نادیده گرفت. جنس و متریال تولیدی کفش ایمنی، درجه استحکام و دوام آن را تعیین می‌کند. فراموش نکنید این کفش‌ها قرار است به مدت طولانی در محیط‌های سخت صنعتی یا شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرند. 

افرادی که از کفش‌های ایمنی کاترپیلار در محیط‌های صنعتی مختلف استفاده می‌کنند، می‌دانند که این کفش‌ها ممکن است در معرض انواع آلاینده‌های شیمیایی، صنعتی و… قرار بگیرند. تمام این آلاینده‌ها، محلول‌ها و موادی که در صنایع مختلف مورد استفاده هستند، می‌توانند بر ساختار و جنس کفش‌های ایمنی تاثیر داشته باشند.

 اگر پارامتر استحکام و دوام کفش ایمنی در هنگام خرید مورد توجه قرار نگیرد، بعد از گذشت مدتی شاهد از بین رفتن کفش‌های ایمنی خواهیم بود. ضمن اینکه این کفش‌ها دیگر نمی‌توانند شرایط برای کار در محیط‌های صنعتی را فراهم کنند.

برای ساخت کفش ایمنی کاترپیلار یا حتی کفش ایمنی ایرانی از پارچه‌های پیشرفته و محکم استفاده شده است. این پارچه‌ها از کیفیت عالی برخوردار هستند و می‌توانند مقاومت قابل توجهی را برای در کفش‌ها به وجود آورند. چنین ساختاری به این کفش‌ها اجازه مانور بیشتری در محیط‌های صنعتی و شیمیایی می‌دهد. این کفش‌ها می‌توانند خطرات محیط‌های کاری و صنعتی را خنثی کنند. به‌گونه‌ای که پاهای شما از تاثیر مواد و آلاینده‌ها در امان می‌مانند.

پوشش رویه چرم طبیعی و خالص

چرم خالص و طبیعی یکی از پوشش‌های مهم برای تولید کفش ایمنی کاترپیلار به خصوص در مدل های کفش ایمنی زنانه این برند است. این کفش می‌تواند در شرایط مختلف کاری دوام بیاورد و از طول عمر بالایی برخوردار است.

استحکام و دوام برای هر نوع کفش کاری با هر درجه حساسیت شغلی ضرورت دارد. این در حالی است که مواد و متریال که برای تامین استحکام و دوام کفش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، دو منشاء طبیعی و مصنوعی دارند. در واقع شما از طریق متریال، مواد و الیاف مصنوعی نیز می‌توانید استحکام و مقاومت لازم را برای کفش‌های صنعتی فراهم کنید اما آنچه مسلم است کفش‌های ایمنی ساخته شده از مواد طبیعی گزینه مناسب‌تری برای استفاده هستند. زیرا عمر طولانی‌تری دارند و از مقاومت بالاتری نیز برخوردار هستند.

 

اهمیت متریال طبیعی در کفش‌های ایمنی

راحتی کفش کار

 راحتی در کفش کار کاترپیلار نیز به اندازه مقاومت و دوام آن اهمیت دارد. کفش‌های کار بخشی از پوشش روزانه شما به حساب می‌آیند. بنابراین این راحتی و استفاده آسان از آن‌ها باید در هنگام خرید مدنظر قرار بگیرد. در غیر این صورت امکان فعالیت و کار آزادانه در محیط شغلی از شما سلب می‌شود. ضمن اینکه فشار بیش از اندازه‌ای بر روی قسمت‌های مختلف پا احساس خواهید کرد.

تنفس طبیعی پا

  پا جزء اندام‌های حساس است و در طی روز نیاز به تنفس دارد. به همین علت  بیشتر کارفرمایان، شرایط برای تعویض کفش کارکنان و کارمندان خود را در محیط کار فراهم می‌کنند. حال آنکه در محیط‌های صنعتی، امکان نپوشیدن کفش در فضایی همچون کارگاه‌ها و کارخانه‌های مواد غذایی، مواد شیمیایی و … وجود ندارد. در چنین شرایطی شما باید کفش‌هایی را به‌عنوان کفش کار انتخاب کنید که از متریال مناسبی برخوردار هستند. در این صورت اجازه تنفس به پاهای شما داده می‌شود و راحت می‌توانید به کارتان ادامه دهید. جنس پارچه و چرمی که برای ساخت کفش ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد، امکان تنفس پا را فراهم می‌کند.

مقاومت در برابر آب و سایر مایعات

محیط صنعتی که شما در آن فعالیت دارید، ممکن است مملوء از  مواد شیمیایی، محلول‌ها، روغن‌ها، مواد سمی، اسیدها، مایعات و … باشد. هر کدام از این مواد اگر با پوست بدن شما تماس برقرار کنند، می‌توانند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشند. بنابراین پوشش‌ بدن در چنین محیط‌هایی باید به بهترین شکل ممکن انجام شود.

کفش‌هایی که برای کار در فضاهای صنعتی استفاده می‌شوند، باید مقاوم در برابر آب باشند. این مقاومت بالا اجازه نفوذ سایر مواد از جمله مایعات، روغن‌ها، اسیدهای ملایم و… را به داخل فضای کفش نمی‌دهد. در نتیجه پاهای شما در مرطوب‌ترین و سخت‌ترین شرایط نیز همچنان خشک باقی می‌ماند. این در حالی است که خیس شدن کف پاها در حین کار بسیار آزاردهنده است و می‌تواند شما را از ادامه فعالیت باز دارد.

 زیره کفش ایمنی کاترپیلار

کفش کاترپیلار از ویژگی‌های مثبت دیگری نیز برای کار در فضای صنعتی برخوردار است. زیره چکمه‌های CAT نیز همانند رویه آن با ویژگی‌های خاصی طراحی و تولید شده و می‌تواند کارکرد صنعتی آن را به خوبی حفظ کند. زیره همان چیزی است که روی آن راه می‌روید. بنابراین این قسمت در تماس مستقیم با زمین قرار دارد، این مسئله نشان می‌دهد که زیره نسبت به سایر بخش‌های کفش در معرض آسیب بیشتر قرار دارد و می‌تواند به ساییدگی و پارگی دچار شود. از این رو مقاومت و دوام زیره در کفش‌های ایمنی بسیار مهم است.

مقاومت در برابر لغزش

در برخی از چکمه‌های کاترپیلار از لاستیک Flexion استفاده می‌شود. این نوع متریال با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، ضربات و فشار تحمیل شده بر زیره کفش را تضعیف می‌کنند و چسبندگی آن را به سطح زمین افزایش می‌دهند. در نتیجه احتمال سٌر خوردن با آن‌ها در فضای کاری به حداقل ممکن می‌رسد. متاسفانه اغلب محیط‌های صنعتی لغزنده هستند؛ همین مسئله مقاومت در برابر لغزش را برای کفش های ایمنی حائز اهمیت می‌کند.

برخی از کفش‌های کاترپیلار همچنین دارای فناوری Duofuse در بخش‌های میانی هستند. زیره‌های Duofuse در چکمه‌های کار Cat ترکیبی از فوم و لاستیک بوده که در مقایسه با فوم معمولی EVA  باعث وزن کمتر، افزایش دوام و راحتی کفش می‌شوند.

واقعیت امر این است که کفش‌هایی که به شیوه استاندارد طراحی و تولید شده باشند، می‌توانند سطح مقاومت لازم در برابر لغزندگی را به وجود آورند. این سطح مقاومت در کفش کاترپیلار به‌عنوان فناوری SRX (مقاومت در برابر لغزش شدید) طبقه‌بندی می‌شود.

مقاومت در برابر حرارت بالا

گاهی نیز در محیط‌های صنعتی با افزایش حرارت و دمای بالا مواجه هستیم. در چنین شرایطی نیز کفش‌های مقاوم در برابر حرارت گزینه مناسبی برای استفاده در محیط‌های صنعتی هستند.

یکی دیگر از لاستیک‌های سخت زیره نیتریل است، نیتریل در کفش ایمنی کاترپیلار نیز دیده می‌شود. نیتریل باعث می‌شود زیره‌ها در برابر حرارت بسیار مقاوم باشند، در واقع این مقاومت تا 300 درجه سانتیگراد است که آن ها را برای کار در محیط‌های گرم مانند معادن یا جوشکاری مناسب خواهد کرد.

ساختار مقاوم کفش کار

ضربه‌گیری قدرتمند

پلی‌اورتان معمولا در کفش ایمنی مهندسی برای زیره‌های میانی، زیرپایی‌ها و بالشتک‌های مشبک استفاده می‌شود. این ماده، بالشتک بسیار خوبی برای پا فراهم می‌کند و امکان ضربه‌گیری را برای کفش به وجود می‌آورد. مواد PU یا پلی‌اورتان به‌راحتی فشرده نمی‌شوند، بنابراین با گذشت زمان همان شکل اولیه خود را حفظ می‌کنند.

از دیگر مواد به کار رفته در ساختار کفش ایمنی کاترپیلار باید به EVA اشاره کرد. این زیره‌های میانی از فوم ساخته شده‌اند و بالشتک عالی را به وجود می‌آورند. زیرا بسیار سبک و انعطاف‌پذیر هستند. علاوه بر این، EVA  گرمای زیادی را منتقل نمی‌کند، از این رو پاهای شما برای مدت طولانی‌تری گرم‌تر می‌مانند.

تکنیک‌های جدید و به‌روز در تولید کفش CAT

پارچه‌ها و موادی که چکمه‌های کار Cat را تولید می‌کنند، با ترکیب جدیدترین تکنیک‌ها و فن‌آوری‌های مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 به‌عنوان مثال در ساخت کفش ایمنی کاترپیلار استروبل و یا انواع کفش ایمنی پرسنلی، قسمت بالایی و پایینی کفش با استفاده از کوک استربل به هم متصل می‌شود، این اتصال پیش از چسباندن رویه و زیره کفش انجام می‌شود. ساختار استروبل وزن کفش را به حداقل می‌رساند و راحتی پا در کفش را افزایش می‌دهد. در این حالت یک چسبندگی قوی بین زیره انتهایی، زیره وسط و رویه کفش اعمال می‌شود. این سه لایه اساساً به هم چسبیده‌اند و پیوند قوی بین آن‌ها به وجود آمده است. در واقع این مدل کفش کاترپیلار به روش چسب تولید شده و هیچ‌گونه دوخت و اتصال بخیه‌ای در آن وجود ندارد.

 Good year weltروش دیگری است که کاترپیلار در فرآیند ساخت کفش خود از آن استفاده می‌کند، این روش برای کفش ایمنی ضدآب اهمیت دارد.

جوش از دیگر تکنیک‌های جدید برای ساخت این نوع کفش‌هاست. جوش، نواری از چرم است که به رویه کفش دوخته می‌شود. سپس زیره به جای جوش به قسمت بالایی کفش دوخته می‌شود. اکنون می‌توان شکاف بین کفی و رویه را با یک ماده سبک و قابل تنفس مانند چوب پنبه پر کرد، که این موضوع تاثیر قابل توجهی بر کل ساختار کفش دارد. به این ترتیب هیچ ارتباط مستقیمی بین داخل و خارج کفش وجود ندارد که همین ویژگی، مقاومت در برابر آب را افزایش می‌دهد.

اگر چکمه‌های ایمنی کاترپیلاری را انتخاب می‌کنید که در ساخت آن‌ها از چسب، استربل یا جوش استفاده نشده است، نگران نباشید، زیرا اکثر آن‌ها به شکل پیش‌فرض دارای دوخت سه‌گانه هستند که دوام زیادی برای چکمه‌ها فراهم می‌کند.

جمع‌بندی

پوشش و کفش مناسب در کارگاه‌ها، کارخانجات و صنایع مختلف برای تامین سلامت و ایمنی کارکنان و کارگران مورد توجه قرار می‌گیرد. با خرید کفش ایمنی کاترپیلار می‌توانید کفش کار راحتی در محیط کار داشته باشید. ضمن اینکه این نوع کفش‌ها از مقاومت بالایی در برابر آب، روغن‌ها، اسیدهای ملایم و… برخوردار هستند و در برابر زمین لغزنده مقاومت نشان می‌دهند. از پارچه و چرم باکیفیت و طبیعی تولید شده‌اند و شرایط تنفس طبیعی را برای پا مهیا می‌کنند. با استاندارد و ترکیب تکنولوژی و تکنیک روز دنیا تولید شده‌اند و تنوع و استحکام بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *