چشم گربه ای ترافیکی سولار چیست؟

با افزایش جمعیت در شهرها و همچنین بیشتر شدن میزان حمل‌ونقل در جهان، تعداد تخلفات و مشکلات رانندگی نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است. برای برقراری نظم و امنیت نیاز است تا از تجهیزات ترافیکی جدیدی مانند چراغ‌های چشم گربه‌ای سولار استفاده شود. این تجهیزات ترافیکی، همانطور که از اسم آن پیداست، مانند چشم گربه ای ترافیکی، نور را به چشم رانندگان بازتاب می‌کند و به این ترتیب دید آن‌ها را در جاده افزایش می‌دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا این محصول ساده و در عین حال کاربردی را بیشتر بشناسیم.

چشم گربه‌ای ترافیکی سولار یکی از تجهیزات ترافیکی پرکاربرد در سطح جاده‌های برون‌شهری و درون شهری است، که می‌تواند با افزایش دید رانندگان در جاده‌ها از انحراف آن‌ها به مسیر مقابل و به دنبال آن تصادفات احتمالی جلوگیری کند. این محصول کوچک و در عین حال کاربردی می‌تواند میزان تصادفات و حوادث جاده‌ای را تا میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

طراحی این ابزار به‌ گونه‌ای است، که نیازی به شارژ شدن به‌ وسیله باتری را ندارد و تنها با استفاده از جذب نور خورشید در طول روز شارژ می‌شود. چشم گربه‌ای سولار دارای سلول‌های سیلیکونی برای ذخیره نور خورشید است که می‌تواند نور خورشید را در خود ذخیره کند. این نور ذخیره‌شده در طی شب بازتاب می‌شود و به این ترتیب از بسیاری از حوادث ترافیکی و جاده‌ای جلوگیری می‌کند.

کاربردها و موارد استفاده از چراغ چشم گربه ای سولار

امروزه چشم گربه‌ای ترافیکی در اکثر کشورهای دنیا استفاده می‌شود و کاربردهای زیادی دارد. در انگلستان و در طی جنگ جهانی که جاده‌ها هیچ‌گونه تجهیزات نوری نداشتند، این اختراع بیش از پیش ارزش پیدا کرد. همین امر باعث شد تا استفاده از این محصول در سراسر جهان به‌سرعت رواج پیدا کند.

 

چشم گربه ای ترافیکی 

از چراغ سولار چشم گربه ای، به‌عنون خط ممتد برای جداسازی جاده از حاشیه نیز استفاده می‌شود. در برخی از مسیرهای خطرناک، از این وسیله ترافیکی برای هوشیارسازی راننده و در بین مسیر نصب می‌شود. این وسیله همچنین برای کنترل سرعت و هشدار به رانندگان در مسیر جاده بسیار کاربردی است.

از دیگر کاربردهای این محصول، پارکینگ‌های عمومی است. حرکت و پیدا کردن مکان پارک خودرو برخی از پارکینگ‌های عمومی به‌دلیل تاریک بودن و نداشتن نور کافی مشکل است. از چراغ چشم گربه‌ای سولار برای راهنمایی رانندگان در پارکینگ و پیدا کردن مکان پارک استفاده می‌شود و حرکت را برای رانندگان آسان‌تر می‌کند.

شدت روشنایی و انتشار مستمر نور

شدت روشنایی در چراغ چشم گربه‌ای معمولی حدود 300MCD تا 400MCD است. اما این میزان در چشم گربه‌ای سولار به حدود 2000MCD می‌رسد؛ بنابراین چشم گربه‌ای سولار چیزی حدود 6 تا 7 برابر روشنایی بیشتری نسبت به چشم گربه‌ای معمولی تولید می‌کند و به همین دلیل می‌تواند در تاریکی روشنایی و وسعت دید بیشتری به رانندگان بدهد و به‌آسانی آنان را راهنمایی کند.

انتشار مستمر نور چشم گربه‌ای سولار در طول شب از بسیاری از حوادث ترافیکی جلوگیری می‌کند. انتشار مستمر نور نه تنها در تاریکی شب، بلکه در هوای مه آلود و بارانی نیز وسعت دید راننده کم است، نیز می‌تواند به‌خوبی رانندگان را راهنمایی کند و از وابستگی آنان به چراغ‌های خودروهای جلویی بکاهد. این محصول همچنین در طول شب در طول‌موج‌های مختلفی سوسو می‌زند که خود عامل مهمی در هشدار به رانندگان است.

انواع چشم گربه ای ترافیکی سولار (گل میخ ترافیکی سولار)

گل میخ سولار دارای انواع مختلفی است که از آن‌ها می‌توان در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلفی استفاده شود. در ادامه به انواع چشم گربه‌ای اشاره می‌کنیم.

یک‌طرفه: انعکاس‌دهنده‌های ترافیکی چشم گربه‌ای یک‌طرفه، در یک طرف آن قرار دارند و به همین دلیل نور را در یک طرف منعکس می‌کنند. از این محصول در حاشیه خیابان‌ها استفاده می‌شود.

دو طرفه: این مدل، نور را در دو طرف منعکس می‌کند و در شرایط جوی نامساعد به منظور مشخص کردن مسیر حرکت و پیش‌گیری از خواب‌آلودگی راننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چشم گربه ای ترافیکی

مهم ترین ویژگی های چشم گربه ای سولار

چراغ چشم گربه‌ای سولار یکی از مهم‌ترین تجهیزات ترافیک است که پس از اختراع و گسترش توانسته است تا میزان زیادی از حوادث جاده‌ای جلوگیری کند. در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول اشاره می‌کنیم.

 • نصب آسان تنها به‌وسیله چسب اپوکسی یا پیچ

 • مصرف انرژی بسیار کم به‌دلیل استفاده از پنل خورشیدی در آن

 • شدت روشنایی بالا و مستمر و به دنبال آن تاثیر عالی در هشداردهندگی

 • فعالیت در دماهای بسیار بالا و بسیار پایین

کاربرد اصلی این وسیله در انگلستان، در تعیین محدوده وسط و کناره‌های جاده بود تا از انحراف رانندگان از مسیر اصلی جلوگیری شود. این وسیله با افزایش دید رانندگان در شرایط مختلف آب‌وهوایی مانند تاریکی، مه، بارانی و… می‌تواند به‌خوبی در جهت‌دهی و تعیین مسیر به راننده کمک کند. چشم گربه ای در جاده بسیار کاربردی تر است. 

2 دیدگاه در “چشم گربه ای سولار چیست؟

 1. Mryamakhavan گفت:

  چشم گربه ای سولار متوجه شدیم
  ولی با چشم گربه ای هوشمند چه تفاوتی داره؟

  1. imenadmin گفت:

   سلام، می تونید به مقاله https://imenarta.ir/what-is-a-smart-cats-eye/ چشم گربه ای هوشمند چیست؟ مراجعه نمایید تا پاسختان را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *