کفش کار یکی از ابزارهای ضروری افرادی است که در محیط های پرخطر فعالیت دارند، که پاهای آن ها را در برابر ضربات شدید و آسیب دیدن انگشتان پا محافظت می کند. به دلیل اینکه در قسمت سر پنجه، برای گرفتن ضربات از انواع آهن استفاده می شود، کفش های ایمنی معمولا سنگین تر از کفش های دیگر است و بعضی از افراد سعی در، در اوردن آهن کفش ایمنی می کنند که این کار توصیه نمی شود. در قسمت سر پنجه یک تکه آهن به ته و رویه کفش میخ می شود تا از ضربه به روی پا و فرو رفتن اشیاء تیز به درون پا جلوگیری کند.

برای در آوردن آهن کفش ایمنی روش های متفاوتی وجود دارد که معمولا باید ابتدا بند کفش را باز کرد و با دقت فراوان آهن را از کفش ایمنی کار خارج کرد. در بسیاری از مواقع آهن به سختی به کفش متصل شده است که برای در آوردن آن باید همه جوانب بررسی شده و با استفاده از ابزار مناسب اقدام به در آوردن آهن کفش ایمنی کنید. این فعالیت مزایا و معایبی را به همراه دارد که در ادامه برای شما بازگو می کنیم.

روش در آوردن آهن کفش کار

بعضی از افراد به دلیل سنگین بودن کفش ایمنی اقدام به در آوردن آهن کفش ایمنی می کنند که برای این کار حتما باید از ابزار و وسیله ای مناسبی استفاده کرد. این تکه آهن حتما باید به درستی از کفش جدا شود تا هیچ آسیب و صدمه ای به پا وارد نکند. روش های مختلفی برای در آوردن آهن کفش ایمنی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارد، که رایج ترین نوع استفاده از قیچی و قلاب است. برای در آوردن آهن ابتدا باید از روش در آوردن کفش ایمنی استفاده کرد و بعد بند کفش را باز کنید و با استفاده از قیچی و قلاب به آرامی سر پنجه آهنی را جدا کرده تا به کفش آسیبی وارد نشود. گاهی به دلایل مختلف نیاز می شود تا سر پنجه آهنی جدا شود که با استفاده از یک تیغه هم می توانید این کار را انجام دهید، که بایستی با دقت و توجه فراوان یک قسمت از نوک کفش را برش داده و آهن را از کفش جدا کنید.

معایب و مزایای در آوردن آهن کفش ایمنی

در آوردن آهن کفش ایمنی مزایا و معایبی را دارد، که با توجه به این مطالب می توانید تصمیم بگیرید که سنگینی کفش ایمنی کار را بپذیرید یا اقدام به درآوردن آن بکنید. آهن کفش ایمنی مزایای زیادی دارد که اصلی ترین مزیت آن محافظت از پا در برابر آسیب های جدی است. اگر در محیط های گازی مشغول به کار هستید برای اینکه از ایجاد جرقه جلوگیری شود و دچار آتش گرفتگی نشوید حتما در محل کار از کفش ایمنی کار استفاده کنید. یکی دیگر از مزایای کفش کار این است که انگشتان پا را در برابر ضربه حفظ می کند.

یکی دیگر از مزیت های کفش ایمنی کار این است که پا را از نفوذ حرارت به درون کفش و سوختگی محافظت می کند. اگر در محیط هایی که احتمال برق گرفتگی وجود دارد کار می کنید، بهتر است از کفش ایمنی کار استفاده کنید که این نوع کفش عایق برق است و باعث جلوگیری از برق گرفتگی در برابر برق ساکن بر روی سطح زمین نیز می شود.

انواع آهن کفش کار

در کفش های ایمنی از انواع آهن مانند آلیاژی، فولادی و یا کامپوزیتی استفاده می شود که هر کدام از این ها با قیمت متفاوت در بازار عرضه می شود و در حرفه ها و شغل های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. کفش ایمنی با سر پنجه فلزی برای مشاغل پر خطر به صورت استاندارد در بازار موجود و قابل استفاده نیز است.

فولادی

سرپنجه فولادی یک قطعه فلزی در قسمت جلویی کفش ایمنی است که از انگشتان پا در برابر ضربه، فشار و اشیاء نوک تیز محافظت می کند. این نوع سرپنجه از فولاد سخت ساخته شده و در برابر ضربه های سنگین و اشیاء تیز بسیار مقاوم است. این نوع سرپنجه از انگشتان پا در برابر ضربه های سنگین و اشیاء تیز به طور کامل محافظت می کند. سرپنجه های فولادی در مقایسه با سرپنجه های کامپوزیتی ارزان تر هستند و عمر طولانی دارند و به راحتی خراب نمی شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین برند کفش ایمنی خارجی

آلیاژی

سرپنجه آلیاژی نیز از آلیاژهای مختلفی مانند آلومینیوم، تیتانیوم و فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود. این نوع سرپنجه ها به دلیل وزن سبک تر و انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سرپنجه های فولادی، در حال محبوبیت روزافزون هستند. این نوع سرپنجه ها به طور قابل توجهی سبک تر از سرپنجه های فولادی هستند، که باعث می شود کفش های ایمنی با سرپنجه آلیاژی برای استفاده طولانی مدت و جابجایی آسان تر باشند و همچنین از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سرپنجه های فولادی دارند، که باعث می شود راحتی بیشتری برای پاها فراهم کنند. سرپنجه های آلیاژی در برابر خوردگی و زنگ زدگی و همچنین غیر رسانا بودن مقاوم هستند، که آنها را برای استفاده در محیط های مرطوب و خورنده مناسب می کند.

کامپوزیتی

سرپنجه های کامپوزیتی به طور قابل توجهی سبک تر از سرپنجه های فولادی هستند، که باعث می شود کفش های ایمنی با سرپنجه کامپوزیتی برای استفاده طولانی مدت و جابجایی آسان تر باشند و  انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سرپنجه های فولادی دارند، که باعث می شود راحتی بیشتری برای پاها فراهم کنند. این نوع سرپنجه ها غیر رسانا هستند و برای کار در محیط های برقی بسیار مناسب هستند.

در محیط هایی که ممکن است با یک اشتباه به پا صدمات جبران نا پذیری وارد شود مثل محیط های صنعتی و تولیدی از این نوع کفش استفاده می شود. این نوع کفش سایزهای مختلفی داشته که معمولا جنس رویه از چرم های طبیعی و اعلاء و جنس زیره از PU است و در انواع مدل های مردانه و زنانه وجود دارد. این کفش ها وزن های بالا را دوام می آورد و خاصیت ضد آب دارد و جذب رطوبت بالایی دارد که کارگرانی که در محیط هایی کار می کنند که دچار لغزندگی است و باعث لیز خوردن می شوند استفاده می کنند. و به دلیل سبکی که دارد باعث خستگی فرد نمی شود.

تفاوتی میان کفش با سر پنجه فولادی و کامپوزیتی وجود دارد که کفش هایی که با سر پنجه کامپوزیتی هستند سبک تر است و برای کارگرانی که مجبور هستند مدت زمان طولانی تری از کفش های ایمنی استفاده کنند بسیار مناسب تر وراحت است ولی سر پنجه فولادی وزن سنگین تری دارند و باعث خستگی می شوند.

کفش ایمنی

سخن پایانی

کفش ایمنی یکی از تجهیزات برای محافظت فردی است که برای کارگران بسیار توصیه می شود. کارگران صنعت ها و مشاغل مختلف باید حتما برای ایمنی و محافظت از خود از لباس ایمنی مناسب و همچنین کفش ایمنی کار استفاده کنند. هر کدام از کارگرانی که در حرفه ای خاص مشغول به کار هستند باید با توجه به کفش مناسب خود آن را از فروشگاه هایی که تجهیزات ایمنی دارند تهیه و استفاده کنند. در آوردن آهن کفش ایمنی شاید باعث راحتی پا و سبکی شود ولی معایبی را به همراه دارد. اگر کفش ایمنی، آهن نداشته باشد با کفش های معمولی تفاوت چندانی ندارد و استفاده از آن برای شما سود و فایده چندانی ندارد. اگر کفش ایمنی بدون آهن باشد ضربه ای که به انگشتان وارد شود را دفع نمی کند و باعث آسیب دیدگی پا می شود. همچنین آهن موجود در سر پنجه از فرو رفتن اشیاء تیز از کف هم جلوگیری می کند و اگر کفش ایمنی بدون آهن باشد ممکن است پا دچار آسیب دیدگی شود.

6 دیدگاه در “چگونه آهن کفش ایمنی را در بیاوریم؟

 1. محسن علی نژاد گفت:

  ویدئو که گذاشتید خیلی به درد بخور بود تشکر

 2. علی محمدی گفت:

  درآوردن آهن کفش ایمنی کمی سخت بود برام و نتونسم کفش رو به حالت قبلش برگردونم و یکم خراب شد

 3. احمد وکیلی گفت:

  عالی بود

 4. پارسا گفت:

  سلام درآوردن آهن کفس ایمنی باعث سبک شدن کفش میشه که خیلی خوبه ولی ایمنی بالایی رو دیگه برای کار کردن نداره

 5. حمیدرضا گفت:

  محتواتون بسیار مفید و عالی بود با تشکر

 6. خلیلی گفت:

  خیلی مفید بود با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *