تجهیزات ترافیکی، یکی از مهم‌ترین وسایلی است، که هر پلیس و آتش‌نشانی باید آن‌ها را به همراه داشته باشد‌. قطعاً با رعایت استاندارد‌ها و بهینه‌سازی می‌توان نقش موثری در کاهش بروز حوادث ناخوشایند در جاده‌های برون‌شهری و درون‌شهری داشت.

تجهیزات ترافیکی مورد نیاز پلیس راهنمایی و رانندگی 

تجهیزات ترافیکی بیشتر مواقع در معرض تابش نور قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل جنس رویه این تجهیزات به گونه‌ای است که می‌تواند در برابر اشعه‌های شدید مقاومت کند. این تجهیزات از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این یکی از ویژگی‌های بارز این تجهیزات این است که به راحتی می‌توانند در برابر شرایط اقلیمی مانند طوفان‌های شدید، باد و باران مقاومت کنند.‌ ‌

استفاده از تجهیزات ترافیکی در تمامی نقاط و در هر مکانی که در آن وسیله نقلیه رفت و آمد می‌کند، امری ضروری است. اگر بخواهیم یک تعریف کاملی را از تجهیزات ترافیکی ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که تجهیزات ترافیکی یکی از مهم‌ترین رکن‌هایی است که در کنترل رانندگی در راه‌ها و جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ ‌

استوانه ایمنی ‌

استوانه ترافیکی، یکی از تجهیزات ترافیکی است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از استوانه‌های ترافیکی معمولاً در جاده‌ها و مکان‌هایی استفاده می‌کنند که می‌خواهند دو فضا را از یکدیگر جدا کنند. یکی از مهم‌ترین کاربرد این استوانه‌ها این است که از آن برای کنترل ترافیک در جاده‌ها و معابر استفاده می‌کنند.‌

 برای ساخت این استوانه‌ها از نوارهای بازتابنده و شب‌نما استفاده می‌شود. این نوار‌ها سبب می‌شوند که رانندگان در هنگام شب یا در دیگر مواقع به راحتی بتوانند موقعیت جاده را کنترل کنند. جنس استوانه‌های ترافیکی بسیار مقاوم است‌. انعطاف‌پذیری این استوانه‌ها بسیار بالا بوده و به همین دلیل می‌توان از آن‌ها به تعداد دفعات زیاد استفاده کرد، بدون آنکه خراب شوند یا ترک بخورند. ‌ ‌

مخروط‌ ترافیکی

یکی از اصلی‌ترین تجهیزات ترافیکی پلیس، مخروط ترافیکی است. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این وسیله این است که می‌توان از آن برای تغییر مسیر خودروها استفاده کرد. مخروط‌های ترافیکی از ترموپلاستیک، لاستیک یا پی‌وی‌سی تولید می‌شوند. انعطاف بالای این محصول سبب شده است تا هنگامی که خودرویی با آن برخورد می‌کند، دارای شکستگی نشود و همچنین به خودرو نیز آسیبی نرسد. اکثر این مخروط‌ها دارای جنس پلاستیکی هستند. ‌ ‌

این وسیله از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و همین امر سبب شده است تا هنگامی که لاستیک ماشین روی آن می‌رود، پس از گذشت چند دقیقه دوباره به حالت اولیه خود باز گردد. برای رنگ‌آمیزی این مخروط‌ها از رنگ‌هایی استفاده می‌کنند که در شب به راحتی قابل دیدن هستند.‌

سرعت‌گیر پلاستیکی

پلیس‌ها از سرعت گیرهای پلاستیکی در خیابان‌ها و جاده‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند در حفظ جان افراد نقش موثری را ایفا کنند. این محصول یکی از پرکاربردترین تجهیزات ترافیکی به شمار می‌رود که از استحکام بسیار بالایی نیز برخوردار است. رنگ سرعت‌گیر معمولا قرمز، زرد و مشکی است. معمولاً از رنگ زرد در این سرعت‌گیرها استفاده می‌کنند تا در هنگام شب به راحتی قابل دیدن باشد.

بشکه ترافیکی

بشکه‌ ترافیکی یکی دیگر از تجهیزات ترافیکی هستند که از آن‌ها برای برقراری امنیت در معابر و جاده‌ها استفاده می‌کنند. معمولاً، این بشکه‌ها را در دوربرگردان‌ها قرار می‌دهند. علاوه بر این، بشکه‌های ترافیکی نقش هشدار‌دهنده نیز دارند و درکل بشکه ترافیکی یا بشکه ایمنی اکثرا وظیفه جدا کننده ها را بر عهده دارند. این تجهیزات ترافیکی به عنوان هشدار خطر هم مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال در نزدیکی کارخانه ها، جاده هایی که در حال ساخت و ساز هستند و.. استفاده رایجی دارند.

چشم گربه ای ترافیکی

چشم گربه ای ترافیکی دستگاه های بازتابنده کوچکی هستند که در امتداد لبه های جاده ها و بزرگراه ها نصب می شوند تا به رانندگان در دید بهتر در شب کمک کنند. آنها معمولاً از پلاستیک یا فلز ساخته می شوند و دارای سطوح بازتابنده ای هستند که نور چراغ های خودرو را منعکس می کنند. چشم گربه ای ترافیکی در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد و می توان آنها را به صورت جداگانه یا به عنوان بخشی از نوار خط کشی نصب کرد.

چشم گربه ای ترافیکی رایج ترین نوع است و از پلاستیک بادوام ساخته شده است. آنها معمولاً ارزان هستند و به راحتی نصب می شوند و  از فلز بادوام مانند آلومینیوم یا فولاد ساخته شده است. آنها گران تر از چشم گربه ای پلاستیکی هستند اما بادوام تر و ماندگارتر هستند.

تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی

یکی از وسایلی که در کنترل ترافیک‌های سنگین نقش موثری را ایفا می‌کنند، تابلو هشدار دهنده هستند. این تابلوها علاوه بر جلوگیری از ترافیک‌های سنگین سبب می‌شوند تا افراد بتوانند بهتر مسیر خود را کنترل کنند. شما در هر مکانی که باشید می‌توانید با استفاده از تابلو‌های راهنمایی و رانندگی درج شده در آن مکان، با قوانین و مقررات آشنا شده و یک رانندگی بدون خطر داشته باشید‌.

استند هشدار دهنده پارک ممنوع

قیمت اصلی تومان650,000 بود.قیمت فعلی تومان499,000 است.

استند هشدار دهنده زمین خیس

قیمت اصلی تومان650,000 بود.قیمت فعلی تومان499,000 است.

استند هشدار تمیز کردن در حال انجام است

قیمت اصلی تومان650,000 بود.قیمت فعلی تومان499,000 است.

باتوم ایمنی شبرنگ‌ ‌

باتوم‌های ایمنی شبرنگ به پلیس‌های راهنمایی و رانندگی در کنترل ترافیک کمک بسیار زیادی می‌کنند. با وجود باتوم‌های ایمنی شبرنگ دیگر لازم نیست که پلیس‌های راهنمایی و رانندگی، در هنگام شب برای کنترل ترافیک دغدغه داشته باشند. باتوم‌های ایمنی شبرنگ معمولاً در رنگ‌های زرد فسفری، سبز فسفری و نارنجی تولید می‌شوند. ‌ ‌

مقالات مرتبط با تجهیزات ترافیکی:

راهبند کشویی یا آکاردئونی‌ 

 راهبندها به عنوان یک وسیله برای کنترل ورود و خروج وسایل نقلیه گوناگون کاربرد دارند. امروزه انواع مختلفی از راهبندها از جمله اهرمی، ستونی، نردبانی، تاشو و آکاردئونی طراحی و تولید می‌شوند. راهبند آکاردئونی از جمله راهبندهایی بوده که از آن استفاده بیشتری می‌شود. نحوه عملکرد این راهبند طوری است که در هنگام باز شدن شباهت زیادی به ساز آکاردئون دارد.

در ساختار این راهبند از میله‌هایی استفاده می‌کنند که دارای فضای خالی هستند؛ به همین دلیل راهبند ترافیکی می‌تواند مقاومت بسیار بالایی را در برابر آسیب‌های گوناگون داشته باشد. راهبندهای کشویی را می‌توان به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات ترافیکی آتش‌نشانی معرفی کرد‌. ‌ناگفته نماند که یکی از ویژگی‌های بارز راهبند کشویی یا همان آکاردئونی این است که برخلاف دیگر راهبندها می‌توان آن را به راحتی از مکانی به مکان دیگر حمل کرد.

راهبند کشویی

جلیقه ایمنی شبرنگ

استفاده از جلیقه ایمنی شبرنگ می‌تواند به آتش‌نشان و پلیس‌هایی که در مناطق خطرناک فعالیت می‌کنند، کمک زیادی کند. در حقیقت جلیقه‌های ایمنی یک ابزار ایمنی به شمار می‌روند که کاملاً سبک هستند و کسانی آن‌ها را به تن می‌کنند که قصد نجات جان افراد را دارند. جنس جلیقه‌های شبرنگ از پی‌وی‌سی است و همین امر سبب شده تا مقاومت بسیار بالایی داشته باشند.

جلیقه ایمنی شبرنگ

چراغ پلیسی

چراغ‌های پلیسی که به عنوان چراغ‌های هشدار یا چراغ‌های بارق نیز شناخته می‌شوند، چراغ‌هایی هستند که توسط مجریان قانون برای نشان دادن حضور خود و هشدار دادن به رانندگان برای توقف یا احتیاط استفاده می‌شوند. آنها معمولاً روی سقف یا جلوپنجره خودروهای پلیس نصب می شوند و می توانند در رنگ های مختلف از جمله آبی، قرمز، کهربایی و سفید ساطع شوند.

چراغ های پلیسی می توان برای متوقف کردن ترافیک در یک تقاطع یا محل حادثه استفاده شود و می توان برای جلب توجه رانندگان به یک وسیله نقلیه پلیس که در حال تعقیب یا تلاش برای متوقف کردن مظنون است استفاده شود.

سخن پایانی

تجهیزات ترافیکی نقش بسیار اساسی و مهمی را در برقراری امنیت در معابر و جاده‌ها و همچنین جلوگیری از رخ دادن تصادفات ایفا می‌کند. ‌‌به طور کلی می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند سطح کیفی راه‌ها را تا حد چشمگیری افزایش دهد و کیفیت آن‌ها را بهبود بخشد، استفاده از تجهیزات ترافیکی است.

3 دیدگاه در “تجهیزات ترافیکی مورد نیاز آتش‌نشانی و پلیس‌‌ ‌

  1. مسلم گفت:

    اینکه توضیحاتی نوشتید برای معرفی تجهیزات پلیس راهنمایی و رانندگی ای خیلی عالی و خوب بود

  2. احمد وکیلی گفت:

    وسایل پلیس راهنمایی و رانندگی دقیقا همیناست که شما نام بردید و همشون در هر شرایطی مورد نیازن

  3. قلی زاده گفت:

    سلام، وسایل مورد نیاز پلیس البته از نوع ترافیکی هارو خیلی عالی و مفید بیان کردید و به درد بخور بود واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *